Obawiasz się o zdrowie i szczęście swojego dziecka? Psycholog dziecięcy pomoże Ci zrozumieć, jak Twoje dziecko widzi i odczuwa otaczający je świat oraz jakie emocje temu towarzyszą. Umów się na konsultację ze specjalistą Centrum IDEA Kraków i opowiedz o spostrzeżeniach, które wzbudziły Twój niepokój. Na pewno uważnie obserwujesz swoje dziecko od pierwszych chwil po narodzinach i wiesz, kiedy dzieje się z nim coś złego. Nietypowe zachowanie Twojego dziecka może świadczyć o pewnych problemach, w tym zaburzeniach rozwojowych lub psychicznych, wstrzymaj się jednak z oceną, aż do szczerej rozmowy z psychologiem, odbywającej się w bezpiecznej, ciepłej i pełnej zaufania atmosferze.
Wizyta u psychologa dziecięcego pozwala przeprowadzić analizę przekonań, potrzeb i zachowań Twojego dziecka na każdym etapie rozwoju oraz skupić się na tym, jak wyglądają Wasze relacje rodzinne. Psycholog dziecięcy zaleci również najlepszą metodę leczenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Specjaliści Centrum IDEA Kraków zajmują się diagnozą i psychoterapią niemowląt i małych dzieci, w tym psychoterapią okołoporodową i diady (matka-niemowlę), przedszkolaków i dzieci szkolnych, a także młodzieży. Psychoterapia dzieci pod okiem kochających rodziców to szansa na dotarcie do przyczyny problemów i uzyskanie kompleksowego wsparcia w ich rozwiązaniu, również wtedy, gdy jako rodzina zmagacie się z chorobą lub śmiercią bliskiej osoby.
Psycholog dziecięcy jest wykwalifikowanym specjalistą, którego zadanie polega nie tylko na ocenie stopnia rozwoju Twojego dziecka, ale również funkcjonowania Waszej rodziny. Podstawę pracy psychologa dziecięcego stanowi zatem wywiad z rodzicami dziecka, a także badanie postaw rodzicielskich. Psycholog dziecięcy rozpatruje dany problem z perspektywy środowiska, w którym dziecko funkcjonuje, oceniając jego kompetencje społeczne, sprawność fizyczną, zachowanie, zabawę, emocje, koncentrację uwagi, funkcjonowanie zmysłów, mowę, komunikację oraz więź z rodzicami.
Badanie psychologiczne dziecka ma charakter funkcjonalny i przybiera formę zabawy, podobnie jak ewentualna późniejsza terapia. Warto umówić się na konsultację z psychologiem dziecięcym, gdy tylko zauważysz nietypowe zachowanie dziecka. Szybka reakcja pozwoli wprowadzić odpowiednią formę leczenia lub psychoterapii, w zależności od postawionej przez eksperta diagnozy, przyczyniając się do uzyskania jak najlepszych efektów. Dowiedz się, czym jest psychoterapia dzieci i kiedy znajduje zastosowanie.
Indywidualna psychoterapia dzieci i osób dorosłych jest jedną z form leczenia psychologicznych zaburzeń w rozwoju, zachowaniu, myśleniu i emocjach. Opiera się na regularnych, szczerych rozmowach z psychoterapeutą, odpowiednio dobranych technikach i ćwiczeniach terapeutycznych, zgodnie z harmonogramem i ustalonymi wspólnie ze specjalistą zasadami, zawartymi w kontrakcie terapeutycznym. Celem psychoterapii pod okiem doświadczonego psychologa Centrum IDEA Kraków jest doprowadzenie do zmian w zakresie nieadekwatnych i niekorzystnych sposobów funkcjonowania, co przekłada się na poprawę jakości życia pacjenta. Psychoterapia dzieci ma charakter szczególny, z uwagi na głęboką więź, która powstaje pomiędzy psychoterapeutą a małym lub nastoletnim pacjentem.
Psychoterapeuta dziecięcy stosuje sprawdzone narzędzia, które służą wyrażaniu zablokowanych emocji, a także kształtowaniu bardziej adaptacyjnych postaw i zachowań, zgodnie z przyjętym nurtem psychoterapeutycznym: psychoanalitycznym, psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, humanistyczno-egzystencjalnym, integracyjnym lub systemowym. Metody pracy na sesjach psychoterapeutycznych zawsze są dopasowane do diagnozy i wieku małego lub nastoletniego pacjenta.
Obserwuj zachowanie swojego dziecka i reaguj, gdy jest wycofane i apatyczne lub wręcz przeciwnie – pojawiają się wybuchy złości i agresja, niekontrolowane emocje, w tym zmiany nastroju. Przejawem problemów są również kłopoty w szkole, w tym trudności w mówieniu, czytaniu, pisaniu, liczeniu, w kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami. Niepokojące są ponadto problemy ze snem, i jedzeniem, występowanie tików nerwowych, lęków i powtarzających się, uciążliwych czynności, które nie pozwalają dziecku skupić się na wykonywaniu codziennych obowiązków. Szczególnie niebezpiecznie są zachowania autodestrukcyjne, zagrażające zdrowiu lub życiu dziecka oraz osób w jego otoczeniu, w tym uzależnienia, również od gier i internetu.
Kiedy jeszcze warto udać się po wsparcie do psychologa dziecięcego? Umów się na wizytę u specjalisty Centrum IDEA w Krakowie, jeśli chcesz poprawić swoje relacje z dzieckiem, zbudować więź, opartą na przyjaźni i zaufaniu, a także poznać najlepsze sposoby postępowania z dzieckiem i reagowania wraz z nim na trudne sytuacje.
Umów się na pierwszą konsultację z psychologiem dziecięcym i opowiedz o swoich obawach, dotyczących rozwoju lub zachowania Twojego dziecka. Rozpoznanie sfer problemowych wymaga najczęściej 3-4 spotkań ze specjalistą, których efektem jest diagnoza psychologiczna z opisem. Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z rodzicami, dotyczącego rozwoju dziecka i zgłaszanych trudności. Na to spotkanie przychodzą wyłącznie rodzice, bez dziecka, chyba że jest to nastolatek.
Druga sesja to czas na spotkanie, w którym uczestniczą psycholog dziecięcy i dziecko lub nastolatek. Celem spotkania, najczęściej w formie zabawy, jest poznanie się i zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, co stanowi fundament szczerej rozmowy. Ostatnia sesja poświęcona jest zaś na podsumowanie zebranych wniosków i postawienie diagnozy psychologicznej, ewentualnie na podjęcie decyzji o włączeniu psychoterapii. Psycholog dziecięcy dzieli się ponadto z rodzicami swoimi hipotezami oraz obserwacjami, przekazuje cenne wskazówki oraz zalecenia terapeutyczne, najlepsze dla rozwoju dziecka oraz rozwiązania zgłaszanego problemu.
Centrum diagnozy, terapii i rozwoju
dla dzieci, młodzieży i rodziców
IDEA
Kraków - Stare Podgórze
ul: Kalwaryjska 16 lu 5
(w pasażu)